O homeopatii - Homeopatia

Idź do spisu treści

Menu główne:

O homeopatii

 

  Kiedy  pod koniec XVIII wieku Samuel Hahnemann usystematyzował i precyzyjnie opisał inne podejście do choroby i chorowania, zaczęła  rozwijać się metoda zwana homeopatią. Sposób ten to poszukiwanie środków leczniczych, które dają choremu organizmowi ukierunkowany impuls do uporządkowania zakłóconej równowagi  a tym samym mobilizacji sił obronnych. W leczeniu homeopatycznym stosuje się wybrane pojedyncze substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego.


 

  Homotoksykologia, stworzona przez Hansa-Heinricha Reckewega w latach 50-tych XX wieku jest rozwinięciem homeopatii i traktuje choroby jako procesy obronne przeciwko truciznom ludzkim (homotoksynom). Powstają one w organizmie, bądź są do niego wprowadzone. Wszystkie objawy chorobowe są następstwem działań obronnych ustroju, polegających na eliminacji homotoksyn. Zdrowienie jest zatem przywracaniem równowagi biologicznej zakłóconej przez te substancje. Jeżeli toksyny nie zostaną wydalone gromadzą się w ustroju i powodują zaburzenia, które mogą doprowadzić do stanu przewlekłej choroby (degeneracji).
  
W terapii antyhomotoksycznej posługujemy się homeopatycznymi preparatami złożonymi (kompleksowymi), co oznacza, że w jednym preparacie może być wiele środków leczniczych. Metody powyższe mogą być stosowane jednocześnie, naprzemiennie lub zamiennie. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia, stanu pacjenta, jego poglądów na metody lecznicze, stopnia tolerancji lub zgoła nietolerancji na leki .
  Są obszary w medycynie niepodważalnie związane z tzw. medycyną głównego nurtu - chirurgia, stany ostre i stany zagrożenia życia, gdzie homeopatia i homotoksykologia schodzą na  drugi plan i mogą być jedynie metodami wspomagającymi.

  Leki homeopatyczne stosowane są w naszym kraju coraz powszechniej. I to nie tylko coraz więcej lekarzy je przepisuje, ale częstokroć pacjenci sami o nie pytają. Terapia homeopatyczna otwiera przed doktorem możliwość znacznie szerszego spojrzenia na pacjenta i na leczenia chorego a nie tylko eliminowania objawów jego choroby. Takie holistyczne podejście pozwala u osób starszych na wyeliminowanie części leków chemicznych, które tymi naturalnymi środkami leczniczymi mogą być bezpiecznie zastąpione. Z kolei u dzieci leczonych taką metodą obserwujemy szybką poprawę ich odporności, dzięki temu maluchy chorują rzadziej a choroby infekcyjne przebiegają znacznie łagodniej. Jeśli do tego dodać bezpieczeństwo stosowania tych medykamentów w okresie ciąży i karmienia, to rosnące nimi zainteresowanie staje się w pełni zrozumiałe.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego